Është 3D material i shtypur shpirti? Ju merr të dini nxehta materialeve shtypjen 3D

Shumë njerëz i kushtoj vëmendje për printim 3D, para së gjithash, të tërhequr nga objektet e bukura të vogla të shtypura nga 3D. Më tej, disa miq do të kujdesen për kryerjen e modeleve të ndryshme të printera 3D, dhe shtypjen e materialeve 3D kanë qenë të lënë pas dore në shumicën e rasteve. Në fakt, materiale 3D shtypjen mund të thuhet të jetë një bazë e rëndësishme material për zhvillimin e teknologjisë 3D printim. Zhvillimi i materialeve në masë të madhe përcakton nëse 3D shtypjen mund të përdoren më gjerësisht.

 v

Aktualisht, materialet 3D shtypjen kryesisht përfshijnë materiale polimer, materiale metalike, materiale pluhur, materiale qeramike dhe materiale të përbërë.

material polimer

materialeve polimer kryesisht përfshijnë inxhinieri plastike, bio-plastikë, plastikës thermosetting, resins dritëndieshëm, etj, dhe kryerjen e llojeve të ndryshme të materialeve është mjaft e ndryshme.
w

Inxhinieri plastike referohet plastike industriale të përdorura si pjesë industriale apo materialeve të jashtme zorrë. Kjo është një plastike me forcë të shkëlqyer, rezistenca e ndikimit, rezistencë për ngrohje, fortësi dhe rezistencë plakjes. Kjo është një lloj materiali 3D shtypjen me një gamë të gjerë e aplikacioneve; bioplastics Kjo kryesisht ka PPSH, PETG, PHB, etj, dhe ka Dekompozimi mirë; rrëshirë thermosetting ka forca të lartë dhe rezistencë ndaj zjarrit, dhe është shumë e përshtatshme për sintering lazer pluhur procesin formuar duke përdorur 3D shtypjen; rrëshirë dritëndieshëm ka shpejtësi më të shpejtë shërimin, tavolinë performancë të shkëlqyer të thatë, pamje të qetë pas derdhur, është zgjedhja e shumë të lartë saktësi produkteve printim.
x

materiale metalike

Edhe pse shumica e materialeve aktuale shtypjen 3D janë plastike, forca të mira mekanike dhe përçueshmëri elektrike e metalit kanë bërë studiuesit shumë të interesuar në shtypjen e objekteve metalike. Materialet kryesore Metalike përfshijnë metaleve me ngjyra, duke përfshirë çelik inox dhe super aliazheve, dhe metale me ngjyra të tilla si titan, aliazh magnezi, dhe galium.
y

material Powder

Kjo nuk është as një material plastik as një material metali, por me përshtatshmërinë e saj të shkëlqyer në teknologji 3D shtypjen, pluhur materiale janë ende një zgjedhje e mirë për printim 3D. Shtypjen 3D kërkon materiale të lartë pluhur dhe pluhur derdhur është e nevojshme që të ketë formability të mirë materiale, forca të lartë derdhur, madhësi të vogël pluhur grimcë, vështirësi në grumbullim, pronë të mirë kodrina, dendësi të përshtatshëm dhe porosity, dhe tharje të shpejtë dhe forcim. spërkatës rërë printer e parë vetë-prodhuar lloj 3D zhvilluar nga ASK Teknologjia Co, Ltd përdor rërë kuarci në materialet e pluhur.
z

qeramikë

pluhur aluminosilikat qeramike mund të përdoret në 3D shtypura produktet qeramike. 3D shtypura produkt qeramike është indiferent ndaj ujit, ngrohjes (deri në 600 ° C), riciklueshme, jo-toksike, por forca e saj nuk është i lartë, ajo mund të përdoret si një cookware ideal, sendesh (gota, lojë me birila, pllaka, vezë gota dhe coasters)) dhe materiale dekoratë në shtëpi të tilla si shandanët, pllaka, vazo, dhe veprave të artit.

Pa dyshim, si bazë e printimit 3D, materiale 3D shtypjen do të bëhet një treg i rëndësishëm për printim ardhmen 3D. Gjithnjë e më shumë materiale me punën e shkëlqyer do të zhvillohet për të nxitur zhvillimin e industrisë 3D printim. Përveç kësaj, përveç materialet 3D shtypjen, mastering teknologji thelbësore dhe e komponenteve kryesore të shtypjes 3D është gjithashtu një përparim i rëndësishëm në zhvillimin e industrisë vendase 3D printim. Stuhia seri 3D printer nisur nga ASK është printhead i pari inkjet zhvilluar në Kinë. (3D komponentët shtypje kryesore) është një moment historik, dhe unë shpresoj se shumë kompani në Kinë mund të investojnë më shumë energji në zhvillimin 3D teknologjisë shtypjen core në vend të duke u mbështetur tërësisht në teknologjinë e huaj.


Ora Post: Aug-16-2018

WhatsApp Online Chat !