Е 3D печатени материјали на душата? Земете да знаете најжешките 3D печатење материјали

Многу луѓе се обрне внимание на 3D печатење, прв од сите, привлечени од прекрасните мали предмети испечатени од страна на 3D. Понатаму, некои пријатели ќе се грижи за извршување на различни модели на 3D печатари, и 3D печатење материјали биле занемарени во повеќето случаи. Всушност, 3D печатење материјали може да се каже дека е важна основа материјал за развој на технологија за 3D печатење. Развој на материјали во голема мера го одредува дали 3D печатење може да се користи пошироко.

 v

Во моментов, 3D печатење материјали главно вклучуваат полимерни материјали, метални материјали, материјали во прав, керамички материјали и композитни материјали.

полимерни материјали

Полимерни материјали главно вклучуваат инженеринг пластика, био-пластика, терморегулациски пластика, фотосензитивни смола, итн, и извршување на различни видови на материјали е сосема поинаква.
w

Инженеринг пластика се однесува на индустриски пластика се користи како индустриски делови или материјали надворешната обвивка. Тоа е пластика со одлична цврстина, отпорност на удар, отпорност на топлина, цврстина и отпорност на стареење. Тоа е еден вид на 3D печатење материјал со широк спектар на апликации; bioplastics Тоа главно има Pla, PETG, PHB, итн, и има добри биоразградливост; термореактивна смола има висока јачина и отпорност на пожар, и е многу погоден за прав ласерски синтерување формирање процес со користење на 3D печатење; фотосензитивни смола има побрзо лекување брзина, маса Одлично сува изведба, мазна изглед по калапи, е изборот на многу висока прецизност печатење производи.
x

метален материјал

Иако повеќето од сегашните 3D печатење материјали се пластика, добра механичка сила и електричната спроводливост на метал направиле истражувачите многу заинтересирани за печатење на метални предмети. Главната метални материјали вклучуваат обоени метали, вклучувајќи нерѓосувачки челик и superalloys, и обоени метали како титаниум, од магнезиумска легура, и галиум.
y

прашкаст материјал

Тоа не е ниту пластичен материјал ниту метал материјал, но со своите одлични адаптибилност на 3D печатење технологија, прав материјали се уште е добар избор за 3D печатење. 3D печатење бара висока материјали во прав, и во прав лиење се бара да имаат добар материјал formability, висока јачина калапи, мала големина на честички прав, тешкотии во агломерација, добра тркалање сопственост, соодветен густина и порозност, и брзо сушење и стврднување. Првата само-произведени прскалки песок тип 3D печатач развиен од страна на АСК технологија копродукции, Ltd користи кварцен песок во прав материјали.
z

керамика

Алумосиликатни керамички прав може да се користи во 3D печатени керамички производи. На 3D печатени керамички производ е отпорна на вода, топлина (до 600 ° C), може да се рециклира, не-токсични, но нејзината сила не е висока, тоа може да се користи како идеална садови, прибор за на маса (шолји, чаши, чинии, јајце чаши и coasters)) и дома декорација материјали како свеќници, плочки, вазни, и уметнички дела.

Несомнено, како основа на 3D печатење, 3D печатење материјали ќе стане важен пазар за иднината на 3D печатење. Се повеќе и повеќе материјали со одлични перформанси ќе се развива за да се промовира развојот на 3D печатење индустрија. Покрај тоа, во прилог на 3D печатење материјали, мастеринг основни технологија и основните компоненти на 3D печатење е исто така важен чекор напред во развојот на домашната 3D печатарската индустрија. бура серија 3D печатач лансиран од страна на АСК е првиот инкџет Глава за печатење развиен во Кина. (3D печатење основни компоненти) претставува пресвртница, и се надевам дека повеќе компании во Кина може да инвестираат повеќе енергија во развојот на основни 3D печатење технологија наместо да се потпира целосно на странски технологија.


Време на мислењето: Aug-16-2018

WhatsApp Online Chat !